KALİTE KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Geleceğin Popüler Meslekleri

globalization

1960’lı yıllardan beri kavram olarak kullanılmaya başlanan “küreselleşme” ile beraber ülkeler arası sosyoekonomik ve siyasi ilişkilerin gelişiyor olması kültür ve inançların daha yakından tanınması, ülke değerleri sınırları aşarak farklılıklar ortadan kalkmaya başlamış ve son olarak adından çokça söz ettiren Covid-19 salgı ile hız kazanan dünyadaki değişimler ve dönüşümler neticesinde meydana gelen ihtiyaçları karşılamak adına çok sayıda yeni meslekler ortaya çıkmıştır. 

Bu haberimizde İstanbul Gelişim Üniversitesi Kalite Koordinatörlüğü olarak değişen dünya düzenine ayak uydurmak isteyecek gençlerimiz için fikir oluşturabilmek adına yeni nesil popüler mesleklerden birkaçını inceledik.

3D Üretim Mühendisi

Bilgisayar ortamında kurgulanmış her girdinin çıktısının alınabildiği 3D yazıcılar, en başta sağlık sektörü olmak üzere gıda, turizm, mimari savunma, giyim gibi hemen her sektörün tercih ettiği aynı zamanda kişiye özgü de hizmet sunan cihazlardır. Geleceğin meslekleri arasında yerini alan 3D üretim mühendisleri ise istenen ürünün projesini çizip uygun malzeme ile çıktısının alınmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini sağlayan kişidir. Ürünün maliyeti ve kalitesinin beklentileri karşılaması, bütün bunları yapan ekibin yönetilmesi de iş tanımları arasındadır.

Robotik Mühendisi

 Günümüzde bilim kurgu filmlerinde yaşıyormuşuz hissini yaratan robotların mimarı Robotik Mühendisleridir diyebiliriz. Robotik sektör, 1990 yıllarından itibaren gelişmeye başlayan ve çok yeni olmasına rağmen çok hızlı gelişim gösteren bir sektör olmuştur. Robotların bugün olduğu gibi ilerde de hayatımızda giderek artan oranlarda yer alacağını düşünürsek robotik mühendisliğine olan ilgi bir hayli artacaktır.

Sentetik Biyoloji Mühendisi

 Canlı organizma DNA’larının yeni yararlı amaçlar için mühendislik ilkelerini kullanarak tekrar tasarlayan insanlardır. Oldukça yeni bir çalışma alanı olan sentetik biyoloji yaklaşık 15 yıldır var olmasına rağmen çok hızlı ilerlemektedir. Sentetik biyoloji çalışmalarından örnekler vermek gerekirse; yapay et üretimi, grip aşıları, genetiği değiştirilmiş gıda ve genetiği ile oynanmış patojen mikroorganizmalar sayılabilir. Peki sentetik bir organizmanın kontrolsüz bir şekilde yayılımı mümkün ve bu gerçekleşirse ne olur? Doğaya müdahale etmek doğru mu? Bunlar ise henüz soru işareti.

Dijital Yol Denetleyicisi

Dronelar, otonom hava araçları gibi insansız hava araçlarının kara ve yol trafiğinin düzgün bir şekilde akmasına yardımcı olur.

Çöp Mühendisi

 Tüm dünyada artan tüketim sonucu çıkan çöplerin etkin şekilde ayrılıp değerlendirilmesi için gittikçe değeri artacak meslekler arasında yerini alacaktır.

Blockchain Uzmanı

Dijital para birimi bitcoinin kullanılabilmesini sağlayan şifrelenmiş blockchain sistemini geliştirir. 

E Spor Koçu

 Bilgisayar oyunlarını oynayarak oyunların püf noktalarını çözer ve ilgililerine bu bilgiyi satarak hayatını kazanır. Dijital oyunları ciddiye alma zamanı geldi diyebilir miyiz? 

Veri Analizi Uzmanı

 Şirket verilerini günlük, aylık, yıllık olarak SPSS, Mc Excel gibi programlar ile analiz eden, bunlara yönelik rapor ve sunum hazırlayan, kazanımları tespit etmek üzere hesaplamalar yapan kişidir.

Hava Durumu Kontrol Mühendisi

 Küresel iklim değişikliği sebebi ile değişen iklim etkilerinin kontrolü ve yönetimi için geçen her yıl dünya olarak daha fazla ihtiyacımız olacağa benziyor.

Okülarist

Yapay göz teknisyenliği yapar.

Online Eğitmen

Geleceğin öğretmenleri birikimini çevrim içi mecralarda alıcısına en iyi aktarabilenler olacaktır.

Aktüerlik

Şirketlerin mali durumunu ve ihtimalleri, zayıf, güçlü yanlarını, fırsat ve imkanları değerlendirir, işletmelerde doğru karar alınmasında rol oynar.

Siz geleceğe yön verecek hangi mesleği yapmak isterdiniz?

Düzenleme Tarihi: 14 09 2021